Ukrán nyelv- és stílusgyakorlat I. BSU 1126

Tantárgyi tematika és félévi követelményrendszer

  1. Az ukrán nyelv, mint Ukrajna államnyelve. Az ukrán nyelv helyzete a többi világnyelvhez viszonyítva. Az ukrán és a magyar nyelv összehasonlítása. Az ábécé: nyomtatott és írott betűk. A hangsúly.
  2. Köszönési formák: üdvözlés, búcsúzás, köszönetnyilvánítás, bocsánatkérés, egyetértés, elutasítás, a kérés formái. Ismerkedés, bemutatkozás.
  3. A це, то mutató névmással előforduló mondatok. Egyszerű és kérdő mondatok. 
  4. Család. Országok, nemzetiségek, nyelvek.
  5. A főnév nemei, esetei és csoportjai. Az alanyeset. Foglalkozások.
  6. A melléknév. Használati tárgyak, emberi tulajdonságok.
  7. Kérdő mondatok a який? (milyen?) és чий? (kié?) kérdő­szavakkal. A névmás. Személyes és visszaható névmás. Egyszerű számok, a számok kapcsolata a főnévvel. Mennyi az idő?
  8. A hét napjai, hónapok, évszakok. Mennyi az idő? Hány éves te/Ön?
  9. Zh. dolgozat
  10. Tegezés és magázás: ти – ви. Színek. Tulajdonságok kifejezése. Lakás, ház. 
  11. Az ige. Az ige szótári alakja. Folyamatos és befejezett igeszemlélet. Az ige jelen idejű ragozása (І. és ІІ. igeragozás).
  12. A -ся végű igék (visszaható igék). A határozószó. Kérdő mondatok a чи kérdőszóval. Az vásárlás az áruházban/ a piacon.
  13. Zh. dolgozat
  14. Összefoglalás.

A foglalkozásokon történő részvétel:
-          A gyakorlati foglalkozásokon a részvétel kötelező. A félévi hiányzás megengedhető mértéke teljes idejű képzésben a tantárgy heti kontaktóraszámának háromszorosa. Ennek túllépése esetén a félév nem értékelhető (TVSz 8.§ 1.)
 
Félévi követelmény: gyakorlati jegy
A munkaformák közül mind szóban, mind írásban hangsúlyozottba szerepet kapnak az írásbeli feladatok
Az értékelés módja, ütemezése: 2 zárthelyi dolgozat 50%-os teljesítése
A félévközi ellenőrzések követelményei:
-          A tantárgy jellege folyamatos gyakorlást feltételez, így a hallgatók minden konzultációra írásbeli és/vagy szóbeli feladatot kapnak. Az írásbeli és /vagy szóbeli feladatok  érdemjeggyel való értékelése folyamatosan a konzultációkon történik. Így a félév végén megajánlott jegyet kaphat a hallgató.
-          A félév során 2022. október 31 és november 28-án zárthelyi dolgozat lesz. A dolgozat 50% alatti teljesítménye a tantárgy félévi érvénytelenségét vonja maga után.
 
Az érdemjegy kialakításának módja:
A félévi gyakorlati jegyet a konzultáción megszerzett érdemjegyek, valamint a zárthelyi dolgozatok érdemjegyeinek számtani átlaga határozza meg. Amennyiben a zárthelyi dolgozat, vagy kettőnél több feladatok elégtelen minősítésű, a félév elégtelen gyakorlati jeggyel zárul. Elégtelen gyakorlati jegy javítása a Tanulmányi és vizsgaszabályzat szerint lehetséges